Sporządzenie naturalnej pasty do zębów jest proste i szybkie, zajmuje najwyżej 5 minut. Najważniejsze jest to, że wiemy co jest w jej składzie (jedynie 3 naturalne składniki!), nie musimy rozszyfrowywać miniaturowej czcionki na opakowaniu sklepowej pasty do zębów, która z naturą nie ma nic wspólnego. Co najgorsze, gotowe pasty do zębów zawierają truciznę – FLUOR – kiedyś uznawany za niezbędną substancję do utrzymania zdrowia zębów i jamy ustnej. Dzisiaj wielu producentów wycofuje się ze stosowania fluoru w swoich produktach, jednak reszta składników pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście fluor występujący w paście do zębów nie spowoduje u nas zatrucia, ale trzeba być świadomym, że nie jest to jego jedynie źródło dostarczania do organizmu. Zanieczyszczone środowisko zaopatruje nasz organizm w zbyt duże dawki, które są kumulowane w ciele człowieka. Gdzie znajdziemy jeszcze fluor? Woda, powietrze, gleba, a co za tym idzie, przyjmujemy go wraz z pożywieniem (rośliny rosną w glebie, zwierzęta spożywają rośliny, a my zjadamy i rośliny i zwierzęta).
Pewnie wiele osób pamięta jak w przedszkolu czy szkole podstawowej stosowało się fluoryzację zębów, przychodziła pani nakładała specjalny płyn na szczoteczkę i kazała szorować przez parę minut. Po co? Dla ochrony naszych zębów przed próchnicą i dbając o zdrowy uśmiech… Najnowsze raporty Agencji Ochrony Środowiska informują, że długotrwałe przyjmowanie fluoru może prowadzić do częstych złamań oraz osteoporozy, ponieważ przyczynia się do kruchości kości. Dodatkowo w dużych ilościach pierwiastek ten może wpływać w sposób niekorzystny na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, przyspiesza starzenie i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci, które są bardziej podatne na jego wchłanianie.
Co powoduje nadmiar fluoru w organizmie?
Pierwszym objawem kumulacji fluoru w organizmie jest fluoroza, objawiająca się powstawaniem małych plamek na zębach, początkowo białych, później przybierających kolor szary i brązowy, po czym ząb stopniowo kruszeje.
- wypiera wapń z kości i blokuje wchłanianie się magnezu
- wpływa niekorzystnie na układ nerwowy (drażliwość, depresyjność, otumanienie)
- uszkadza układ odpornościowy (toczeń, zapalenie stawów itp.)
- zwiększa działanie leków psychotropowych (ospałość, podatność na manipulacje)
- przyczynia się do powstawania alergii
- prowadzi do zaburzeń działania tarczycy
- może zwiększać występowanie nowotworów (jelita grubego, mózgu, układu kostnego)
Co powoduje nadmiar fluoru u dzieci?
- depresję i letarg
- obniżenie poziomu inteligencji
- obniżenie zdolności do nauki
- ciągłe zmęczenie
U dzieci skumulowane dawki fluoru są szczególnie niebezpieczne, ponieważ rozwijający się organizm jest narażony na toksyczny pierwiastek, którego nie jest w stanie wydalić. Dzieci mogą przyswajać więcej fluoru niż dorośli – nie mają jeszcze wyrobionego nawyku wypluwania, co jest ważne podczas stosowania produktów zawierających w składzie fluor tj. pasty do zębów. Pamiętajmy również, że związki fluoru przenikają do płodu przez łożysko, zaburzając rozwój jego mózgu. Jest to ważna informacja dla kobiet w ciąży.
Podsumowując fluor jest toksycznym produktem ubocznym produkcji aluminium, przyczynia się do uszkodzenia zębów i wpływa niekorzystnie na cały organizm. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że jest składnikiem trutek na insekty czy gryzonie, środków powszechnie stosowanych w szpitalach psychiatrycznych oraz domach spokojnej starości, stąd ospałość niektórych pacjentów i trudności z kontaktowaniem.
Przepis na naturalną pastę do zębów
SKŁADNIKI:
1/2 szklanki oleju kokosowego
3 łyżki sody oczyszczonej
15 kropli naturalnego olejku eterycznego (np. eukaliptusowy, miętowy, cynamonowy)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
- Wymieszaj olej kokosowy z sodą oczyszczoną. Olej kokosowy powinien być miękki, jeżeli ma twardą konsystencję lekko podgrzej w kąpieli wodnej.
- Dodaj naturalny olejek eteryczny o dowolnym zapachu i dokładnie wymieszaj składniki.
- Przełóż gotową pastę do słoiczka.
SPOSÓB UŻYCIA:
Pastę nakładaj bezpośrednio ze słoiczka na zwilżoną szczoteczką bądź użyj łyżeczki do nałożenia pasty na szczoteczkę.
Jakie właściwości mają poszczególne składniki?
- soda oczyszczona – ma właściwości zasadowe, dzięki czemu niszczy bakterie znajdujące się w jamie ustnej, usuwa kamień i osad nazębny, wybiela zęby
- olej kokosowy – ma właściwości antybakteryjne, dba o nasze dziąsła i ma wspaniały smak
- naturalny olejek eteryczny – nadaje zapach i smak domowej pasty, niektóre z olejków mają działanie przeciwzapalne oraz wspomagają dziąsła (np. olejek z drzewa herbacianego).
Zacisze Zdrowia
Przede wszystkim zdrowe podejście do pielęgnacji. Wiele daje po prostu stosowanie ajony + systematyczność. Sama wiem doskonale, ile udało mi się w taki sposób zrobić, ale w tym momencie wygląda to naprawdę w porządku, zęby mocno odmienione, zdrowe – a niby tylko fluor, co nie?