Nie tylko to, co jemy przyczynia się do stanu naszego zdrowia. Składniki zawarte w kosmetykach przenikają przez skórę i docierają do organów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie składu kupowanych kosmetyków, by nie wpływały negatywnie na nasz organizm.
Często nie jesteśmy świadomi co dany składnik oznacza i nie wiemy jakie ma działanie oprócz opisanego na etykiecie. Jednak hasła reklamowe prezentowane na opakowaniach nijak się mają do prawdziwego działania kosmetyku. Nie wierzmy w slogany reklamowe typu „krem dodający energii i witalności“, „bądź piękna w jeden dzień“ czy „odzyskaj blask swojej skóry“. Zwróćmy uwagę na długofalowe skutki stosowania niebezpiecznych składników. Oczywiście nie wszystkie kosmetyki są trujące i powinniśmy ich unikać, jednak możemy dokonywać świadomego wyboru i kupować te korzystnie działające na naszą skórę, włosy, ale i zdrowie. Postanowiliśmy przedstawić podstawową listę szkodliwych substancji stosowanych w kosmetykach codziennego użytku (kremy – do twarzy, rąk, stóp, balsamy, fluidy, pudry, pomadki, żele pod prysznic, szampony, toniki, pianki do golenia, lakiery do paznokci, tusze do rzęs, cienie do oczu itd.).
Pamiętajmy, że skóra jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, przez który uwalniane są na zewnątrz toksyny, pełni funkcje wydzielnicze i przyczynia się do utrzymania zdrowego organizmu.
SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate)
Syntetyczne detergenty występujące w kosmetykach do pielęgnacji ciała oraz włosów (szampony, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, toniki). Mają działanie odtłuszczające i tworzące pianę, by łatwiej rozprowadzić kosmetyk na ciele i włosach.
Działanie:
- wysuszenie skóry (niszczenie warstwy lipidowej), w przypadku cery tłustej i trądzikowej przyspiesza wydzielanie łoju (obrona skóry przed nadmiernym wysuszeniem)
- świąd skóry, wysypki, egzema, pokrzywka
- powstawanie cyst ropnych, guzków zapalnych i plam na skórze
- podrażenienia oczu
- powstawanie łupieżu i wypadanie włosów, nadmierna łamliwość i rozdwajanie końcówek
- szczególnie łatwe wnikanie przez skórę przy szyi, okolicach narządów płciowych, pachwinach
Uwaga!
Zdarza się, że producenci wskazują iż dany składnik SLS bądź SLES jest naturalnego pochodzenia tj. z kokosa co jest nieprawdą.
Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isopropylparaben)
Estry kwasu p-hydroksybenzoesowego – sytnetyczne konserwanty kosmetyków. Stosowane w celu przedłużenia terminu ważności środków pielęgnujących, chronią je przed mikroorganizmami(grzyby, pleśnie, bakterie), a tym samym zepsuciem. Występują w kremach do twarzy i rąk, balsamach do ciała, odżywkach do włosów, mydłach w płynie, dezodorantach, kosmetykach kolorowych (cienie do oczu, tusze do rzęs, balsamy do ust). Parabeny są silnie toksycznymi i niebezpiecznymi substancjami wnikającymi do krwioobiegu, szczególnie powinny być unikane przez kobiety w ciąży, w trakcie laktacji oraz dzieci. Niestety pomimo wielu badań naukowych dotyczących szkodliwości parabenów nadal sa stosowane powszechnie w wielu kosmetykach. Im wyżej na liście składników danego kosmetyku tym więcej parabenów w środku.
Działanie:
- niszczenie naturalnej flory bakteryjnej skóry
- drażniące i alergizujące
- niewielkie działanie estrogenne (wpływ na gospodarkę hormonalną)
- wysypki skórne
OLEJE MINERALNE, WAZELINA, OLEJ PARAFINOWY (MINERAL OIL, PETROLATUM, PARAFFINUM LIQUIDUM = PARAFFINUM OIL)
Są to produkty destylacji ropy naftowej, tworzą na skórze barierę przez co zatykają pory i uniemożliwiają wydostanie się zanieczyszczeń oraz łoju na powierzchnię. Wytwarzają warunki idealne do rozwoju bakterii beztlenowych. Najczęściej występują w kremach, mleczkach do twarzy, balsamach, pomadkach, mydłach w płynie.
Działanie:
- zatykanie porów skóry i tworzenie się bakterii beztlenowych, co przyczynia się do powstawania stanów zaplanych, zmian ropnych i trądziku
- wazelina pogłębia oparzenia słoneczne, zakłóca naturalne nawilżanie skóry i prowadzi do wysuszenia
- powodują podrażenienia skóry
- działanie odwapniające
- blokowanie wnikania innych substancji przez skórę
Uwaga!
Oleje mineralne są tanie i stosowane przez producentów do zwiększania masy produktu kosmetycznego.
GLIKOLE (PROPYLENE GLYCOL, PG XYLENE GLYCOL, PEG, PPG)
Syntetyczne substancje chemiczne stosowane jako rozpuszczalniki przenikające przez skórę do krwioobiegu. Stosowane w celu utrzymania nawilżenia skóry i przyspieszające wnikanie innych składników w skórę. Najczęściej są składnikiem kosmetyków w aerozolu (lakiery do włosów, dezodoranty)
Działanie:
- świąd, wysypka i podrażnienia skóry
- reakcje alergiczne
- podejrzenia o działanie rakotwórcze
- stany zapalne skóry i wysuszenie
- kumulując się w organizmie powodują uszkodzenia organów (wątroba, nerki) i układu nerwowego
- po dostaniu się do oczu powodują zapalenie spojówek (łzawienie, pieczenie)
- wdychane powodują kaszel i uszkodzenia układu oddechowego
TALK (TALC)
Stosowany w pudrach, maściach lub mydłach. Pomimo, że jest minerałem (hydroksykrzemian magnezu) badania prowadzone od ponad 20 lat wykazują negatywne działanie na skórę i organizm.
Działanie:
- może przyczyniać się do powstawania nowotworu
- wraz z potem, łojem i innymi składnikami kosmetyków tworzy warstwę izolującą na skórze, zaburzając jej funkcje wydzielnicze i oddychanie
- stany zapalne i ropne zmiany skórne
ZAPACHY SYNTETYCZNE (FRAGRANCE, PARFUM, AROMA)
Na opakowaniach kosmetyków zapachowych (perfumy, wody toaletowe, odświeżacze powietrza), kremów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, nie dowiemy się jaki jest dokładny skład substancji zapachowej występującej np. pod nazwą parfum. Producenci utrzymują w tajemnicy kompozycję zapachową kosmetyków (tajemnica handlowa). Jednak może się tam kryć nawet do 200 substancji chemicznych – parabeny, ftalany, pochodne ropy naftowej, aldehydy, toluen. Szukajmy kosmetyków z zapachami pochodzenia naturalnego (np. naturalne olejki eteryczne).
Działanie:
- alergie, astma
- bóle i zawroty głowy
- działanie rakotwórcze
- wymioty
- wysypkę skórną i podrażnienia
- ostry kaszel
FORMALDEHYDY
Stosowane są do wyrobu żywic syntetycznych, barwników oraz jako środek odkażający, a w kosmetykach jako konserwant. Można je znaleźć w niektórych mydłach w płynie, szamponach, pastach do zębów, lakierach do paznokci, kosmetykach do włosów. Na liście składników występują m.in. pod nazwami: DMDM hydantoiny, diazolidinyl mocznik, imidazolidynylomocznik, hydroxylmethylglycinate sodu.
Działanie:
- substancje rakotwórcze
- podrażnienia skóry
Kolejność składników na etykiecie ma znaczenie, na pierwszym miejscu jest ich najwięcej! Jeżeli szukamy w kosmetyku działania przeciwzapalnego, a wyciąg z rumianka jest na samym końcu to znaczy, że niewiele nam pomoże.
Zacisze Zdrowia