Naturalny odświeżacz powietrza

W wielu domach stosuje się odświeżacze powietrza, pięknie pachną i nadają klimatu pomieszczeniom. Znajdziemy je w aerozolu, w postaci żelu czy świecy zapachowej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dodatki chemiczne znajdujące się w odświeżaczach są szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować różne problemy zdrowotne m.in. astmę, podrażnienia oczu oraz alergie.

Toksyczne substancje, takie jak fenol, etanol, naftalen, kamfora, ftalany, występują nie tylko w typowych odświeżaczach, ale również w tych oznaczonych hasłem „naturalne”. To, że odświeżacz zawiera w składzie jeden czy dwa olejki eteryczne nie wpływa na jego naturalność, jest to jedynie chwyt marketingowy, by zmącić naszą czujność.

Jaki jest najprostszy i najszybszy do wykonania, domowej roboty, odświeżacz powietrza? Nasz przepis opiera się jedynie na dwóch składnikach.

SKŁADNIKI:

  • soda oczyszczona
  • naturalny olejek eteryczny (np. cytrynowy, lawendowy, miętowy, pomarańczowy, cynamonowy)
  • pojemnik szklany lub ceramiczny (może być zwykły słoiczek bez nakrętki)
  • bawełniana lub lniana tkanina
  • tasiemka do przewiązania

Do pojemnika wsypujemy sodę oczyszczoną, ilość zależy od wielkości naczynia, wystarczy do połowy jego objętości. Następnie dodajemy kilkanaście kropli wybranego olejku eterycznego, przykrywamy pojemniczek tkaniną z drobnymi oczkami bądź nakłuwamy materiał patyczkiem do szaszłyków w kilku miejscach, by zapach łatwiej wydostawał się na zewnątrz. Na koniec przewiązujemy ozdobną tasiemką, żeby tkanina nie zsuwała się z pojemnika. Co jakiś czas dodajemy kilka kropli olejku eterycznego, natomiast co kilka tygodni robimy nowy odświeżacz, soda po dłuższym czasie traci właściwości pochłaniania.

Odswiezacz-powietrza-2

Soda oczyszczona posiada właściwość pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, więc odświeżacz można śmiało zastosować nie tylko w pokoju, kuchni, ale i w łazience. Wygląda estetycznie i jest naturalny.

Do lodówki polecamy samą sodę oczyszczoną nasypaną do pojemniczka, zneutralizuje nieprzyjemny zapach, kiedy coś się zepsuje. Niestety lodówki nie da się wywietrzyć.

Zacisze Zdrowia

 

 

Wszystkie treści zamieszczone na blogu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie powinny zastępować profesjonalnej porady lekarskiej. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych na blogu informacji.

Share Button

Dodaj komentarz