Fluor – trucizna w pastach do zębów i trutkach na szczury. Dlaczego jest niebezpieczny dla dzieci?

Sporządzenie naturalnej pasty do zębów jest proste i szybkie, zajmuje najwyżej 5 minut. Najważniejsze jest to, że wiemy co jest w jej składzie (jedynie 3 naturalne składniki!), nie musimy rozszyfrowywać miniaturowej czcionki na opakowaniu sklepowej pasty do zębów, która z naturą nie ma nic wspólnego. Co najgorsze, gotowe pasty do zębów zawierają truciznę – FLUOR – kiedyś uznawany za niezbędną substancję do utrzymania zdrowia zębów i jamy ustnej. Dzisiaj wielu producentów wycofuje się ze stosowania fluoru w swoich produktach, jednak reszta składników pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście fluor występujący w paście do zębów nie spowoduje u nas zatrucia, ale trzeba być świadomym, że nie jest to jego jedynie źródło dostarczania do organizmu. Zanieczyszczone środowisko zaopatruje nasz organizm w zbyt duże dawki, które są kumulowane w ciele człowieka. Gdzie znajdziemy jeszcze fluor? Woda, powietrze, gleba, a co za tym idzie, przyjmujemy go wraz z pożywieniem (rośliny rosną w glebie, zwierzęta spożywają rośliny, a my zjadamy i rośliny i zwierzęta).

Pewnie wiele osób pamięta jak w przedszkolu czy szkole podstawowej stosowało się fluoryzację zębów, przychodziła pani nakładała specjalny płyn na szczoteczkę i kazała szorować przez parę minut. Po co? Dla ochrony naszych zębów przed próchnicą i dbając o zdrowy uśmiech… Najnowsze raporty Agencji Ochrony Środowiska informują, że długotrwałe przyjmowanie fluoru może prowadzić do częstych złamań oraz osteoporozy, ponieważ przyczynia się do kruchości kości. Dodatkowo w dużych ilościach pierwiastek ten może wpływać w sposób niekorzystny na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, przyspiesza starzenie i ma negatywny wpływ na rozwój dzieci, które są bardziej podatne na jego wchłanianie.

Fluor-1

Co powoduje nadmiar fluoru w organizmie?

Pierwszym objawem kumulacji fluoru w organizmie jest fluoroza, objawiająca się powstawaniem małych plamek na zębach, początkowo białych, później przybierających kolor szary i brązowy, po czym ząb stopniowo kruszeje.

 • wypiera wapń z kości i blokuje wchłanianie się magnezu
 • wpływa niekorzystnie na układ nerwowy (drażliwość, depresyjność, otumanienie)
 • uszkadza układ odpornościowy (toczeń, zapalenie stawów itp.)
 • zwiększa działanie leków psychotropowych (ospałość, podatność na manipulacje)
 • przyczynia się do powstawania alergii
 • prowadzi do zaburzeń działania tarczycy
 • może zwiększać występowanie nowotworów (jelita grubego, mózgu, układu kostnego)

 Co powoduje nadmiar fluoru u dzieci?

 • depresję i letarg
 • obniżenie poziomu inteligencji
 • obniżenie zdolności do nauki
 • ciągłe zmęczenie

U dzieci skumulowane dawki fluoru są szczególnie niebezpieczne, ponieważ rozwijający się organizm jest narażony na toksyczny pierwiastek, którego nie jest w stanie wydalić. Dzieci mogą przyswajać więcej fluoru niż dorośli – nie mają jeszcze wyrobionego nawyku wypluwania, co jest ważne podczas stosowania produktów zawierających w składzie fluor tj. pasty do zębów. Pamiętajmy również, że związki fluoru przenikają do płodu przez łożysko, zaburzając rozwój jego mózgu. Jest to ważna informacja dla kobiet w ciąży.

Podsumowując fluor jest toksycznym produktem ubocznym produkcji aluminium, przyczynia się do uszkodzenia zębów i wpływa niekorzystnie na cały organizm. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że jest składnikiem trutek na insekty czy gryzonie, środków powszechnie stosowanych w szpitalach psychiatrycznych oraz domach spokojnej starości, stąd ospałość niektórych pacjentów i trudności z kontaktowaniem.

Fluor-2

Przepis na naturalną pastę do zębów

SKŁADNIKI:
1/2 szklanki oleju kokosowego
3 łyżki sody oczyszczonej
15 kropli naturalnego olejku eterycznego (np. eukaliptusowy, miętowy, cynamonowy)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Wymieszaj olej kokosowy z sodą oczyszczoną. Olej kokosowy powinien być miękki, jeżeli ma twardą konsystencję lekko podgrzej w kąpieli wodnej.
 2. Dodaj naturalny olejek eteryczny o dowolnym zapachu i dokładnie wymieszaj składniki.
 3. Przełóż gotową pastę do słoiczka.

SPOSÓB UŻYCIA:

Pastę nakładaj bezpośrednio ze słoiczka na zwilżoną szczoteczką bądź użyj łyżeczki do nałożenia pasty na szczoteczkę.

Jakie właściwości mają poszczególne składniki?

 • soda oczyszczona – ma właściwości zasadowe, dzięki czemu niszczy bakterie znajdujące się w jamie ustnej, usuwa kamień i osad nazębny, wybiela zęby
 • olej kokosowy – ma właściwości antybakteryjne, dba o nasze dziąsła i ma wspaniały smak
 • naturalny olejek eteryczny  – nadaje zapach i smak domowej pasty, niektóre z olejków mają działanie przeciwzapalne oraz wspomagają dziąsła (np. olejek z drzewa herbacianego).

Zacisze Zdrowia

 

Źródło: http://www.hsph.harvard.edu/news/features/fluoride-childrens-health-grandjean-choi/, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491930/, http://www.oswiecenie.com/fluor.htm, http://www.dziecisawazne.pl/fluor-pomaga-czy-szkodzi/

Wszystkie treści zamieszczone na blogu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie powinny zastępować profesjonalnej porady lekarskiej. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych na blogu informacji.

Share Button

1 Comment

 1. kortes says: Odpowiedz

  Przede wszystkim zdrowe podejście do pielęgnacji. Wiele daje po prostu stosowanie ajony + systematyczność. Sama wiem doskonale, ile udało mi się w taki sposób zrobić, ale w tym momencie wygląda to naprawdę w porządku, zęby mocno odmienione, zdrowe – a niby tylko fluor, co nie?

Dodaj komentarz