Jak pozbyć się bakterii oraz toksyn z nieekologicznych warzyw i owoców? Jaka jest różnica między produktami eko i konwecjonalnymi

Jaka jest różnica między ekologicznymi a nieekologicznymi produktami spożywczymi? Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) gospodarstwom ekologicznym i przetwórcom nie wolno używać żadnych składników modyfikowanych genetycznie. Oznacza to, że rolnicy ekologiczni nie mogą stosować w swoich uprawach nasion GMO, krowy i kury nie mogą jeść paszy GMO, organiczny producent zup nie może stosować składników GMO. Rolnicy i przetwórcy muszą wykazać, że chronią swoje produkty przed substancjami zakazanymi od pola aż do stołu i ich produkty nie są wytworzone przy użyciu GMO. Aby mogły być zakwalifikowane jako ekologiczne muszą być wolne od wszelkich substancji toksycznych i syntetycznych takich jak pestycydy, antybiotyki oraz hormony. Żywność konwencjonalna nie ma żadnych tego typu ograniczeń, niestety jesteśmy przez to narażeni na spożywanie produktów genetycznie modyfikowanych, opryskiwanych chemiczne i nastrzykiwanych antybiotykami.

carrot-551661_640

“How could we have ever believed that it was a good idea to grow our food with poisons?” Jane Goodall. Jak mogliśmy uwierzyć w to, że żywność rozwijająca się dzięki truciznom występującym w postaci środków ochrony roślin, da nam zdrowie, odżywi nasz organizm i pozwoli żyć szczęśliwie do późnego wieku.

Niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu RMIT, wykazały, że w wyniku wprowadzenia diety organicznej w ciągu jednego tygodnia ekspozycja na pestycydy zmniejszyła się u badanych dorosłych o 90%.

Charles Benbrook, profesor na Washington State University, przeprowadził badania, w których dokonano pomiaru ryzyka i korzyści płynących z produkcji konwencjonalnej oraz ekologicznej. W starannie zaprojektowanych badaniach porównujących ekologiczne i konwencjonalne jabłka, truskawki, winogrona, pomidory, mleko, marchew, wybrane ziarna oraz kilka innych surowców żywnościowych, wykazano, że rolnictwo ekologiczne prowadzi do wzrostu 10% do 30% kilku składników odżywczych w nich zawartych, ale nie wszystkich. Witaminy C, antyoksydantów i kwasów fenolowych jest zazwyczaj więcej w organicznej żywności od 60% do 80%, a ilość witaminy A oraz białek jest wyższa w produktach konwencjonalnych od 50% do 80%.

Dzieci są w dzisiejszych czasach bardziej chore niż w poprzednim pokoleniu. Od wczesnych lat życia wykrywany jest autyzm, nowotwory, choroby wrodzone, astma i wiele innych zaburzeń, których liczba stale rośnie. Jednym z głównych czynników powodujących schorzenia są pestycydy.

Niezależnie czy żywimy się ekologicznie czy konwencjonalnie warto zastosować poniższe zalecenia dotyczące mycia owoców i warzyw, by były czystsze dla naszego organizmu – wolne od bakterii bądź o zredukowanej ilości oprysków chemicznych.

beans-598185_640

Spray na owoce i warzywa

Warto zastosować domowy spray, który możemy wykonać z trzech składników: soda oczyszczona, woda i sok z cytryny.

  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 szklanka wody
  • 2 łyżki sody oczyszczonej

Mieszamy wszystkie składniki dokładnie i przelewamy do butelki z atomizerem. Spryskujemy owoc bądź warzywo, zostawiamy na 5-10 min i myjemy czystą wodą.

Kąpiel w roztworze octu

Owoce i warzywa możemy również moczyć w wodzie z octem. Napełniamy zlewozmywak wodą (4 części) i octem (1 część), wkładamy wybrane produkty i moczymy, nic się im nie stanie jak zostaną w kąpieli nawet do pół godziny, następnie spłukujemy czystą wodą.

Powyższe zasady stosujemy szczególnie w przypadku sałat, których nie jesteśmy w stanie wyszorować w ciepłej wodzie.

Zacisze Zdrowia

Źródło: https://www.ams.usda.gov/grades-standards/organic-standards, http://www.emagazine.com/earth-talk/pesticides-and-childrens-health, http://www.collective-evolution.com

 

 

Wszystkie treści zamieszczone na blogu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie powinny zastępować profesjonalnej porady lekarskiej. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych na blogu informacji.
Share Button

Dodaj komentarz